SUDAN’A VEFA ZAMANI


​RİDA Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği (RİDA) 12 kişiden oluşan bir heyetle Şubat ayında Sudan'a gitmişti. 


Sudan için düzenlenen kampanyalar sonucunda toplanan emanetleri yerlerine ulaştıran dernek yetkilileri, Sudan'ın merkezi Hartum'da bulunan Rida Kuran Kursu ve medresesinde incelemelerde bulundu. Daha sonra BM kayıtlarına göre yaklaşık 2,5 milyon mültecinin yaşadığı  Darfur bölgesine geçen Rida heyeti buradaki çalışmaları yerinde inceledi. Konu hakkında bir basın açıklaması düzenleyen RİDA Derneği Sudan Masası sorumlusu Selim Doğdu, Sudan'da yürüttükleri faaliyetlerinin yıl boyu kesintisiz devam ettiğini söyledi. Dünyanın en büyük mülteci kamplarından biri olan Sudan'ın Darfur bölgesi Nyala eyaletinde bulunan kamplara ilk olarak 2009 yılında gittiklerini hatırlatan Doğdu, bu bölgede yaklaşık 2,5 milyon mültecinin ölüm kalım savaşı verdiğini dile getirdi. Doğdu konuşmasında şu sözlere yer verdi. "RİDA olarak 5 yılı aşkındır bölgede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2013 yılında yapımı tamamlanan ve içerisinde 80 kişilik yatakhanesi, yemekhane, eğitim sınıfları, misafirhane, aşevi ve günde 5000 ekmek çıkaran fırınından oluşan bir külliyemiz var. Bu yetimhanede kalan ve kamplardan toplanan yetimlerimiz 10 ayrı meslek dalında eğitim alıyorlar. 

Bu eğitimi tamamlayıp mezun olan yetimlerimiz için bir diploma ve mezuniyet programı yapıldı. Bu programda yetimlerimizle buluştuk. Artık bu yavrularımız sadece kendilerinin değil, etrafında bulunan diğer ailelerin de kalkınması için çalışacak gayret gösterecek. Mezun olan her yetimimize hediyeler verdik. Bu bölgede bulunan 23 Kuran Kursumuzda eğitim gören yaklaşık 3000 talebemize günlük sıcak yemek ulaştırılmakta. Bu kurslarımızı da ziyaret ettik. Okullar ve kurslarımızın yanına 50'yi aşkın su kuyusu açtık. Bu ziyaretimizde 2 kuyumuzda hizmete başladı. Ayrıca bu ziyarette yetim aileler için büyük bir umut olan 3002e yakın süt keçileri dağıttık. 1 süt keçisinin fiyatı da sadece 100 $. Ayrıca şu anda Orta Afrika'daki iç savaştan dolayı kamplara sığınan ve açlıkla mücadele eden binlerce aile var. Bu ailelere de buğday, şeker ve gıda dağıtımını gerçekleştirdik" dedi. Vatandaşların vekaleten verdikleri kurbanları da keserek etlerini yetim ailelerine ulaştırıldığını belirten Doğdu, konuşmasında şu sözlere yer verdi. "Darfur Osmanlının son zamanına kadar Osmanlıya bağlı kalmış, Osmanlı halifesi adına hutbeler okunmuş ve Osmanlı İngilizlere savaş açtığında da Ali Bin Dinar gibi komutanlar da Darfurda İngilizlere savaş açmış ve bize her daim destekte bulunmuşlardır. Şimdi ise vefa zamanı bizde. Kardeşlerimiz çok zor durumda ve biz onlara bu vefanın gereğini göstermek zorundayız" dedi. 


Çalışmalar için vatandaşlardan destek isteyen Doğdu son olarak şu sözlere yer verdi. "Çalışmalarımıza destek olmak isteyen vatandaşlarımız dernek merkez binamıza gelebilecekleri gibi, www.ridader.org sitesinden online bağışta bulunabilirler. Çalışmalarımız hakkında detaylı bilgi almak isteyen hayırsever vatandaşlarımız, +90332 234 16 16 telefondan bizlere ulaşabilirler. Bütün kardeşlerimizin bu hizmete destek vermelerini ve dua etmelerini istiyoruz" dedi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar