Konya iş dünyası ve STK’larından Ortak Basın Bildirisi


​​Konya iş dünyası ve STK'ları adına; Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Sanayi Odası, Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Konya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, MÜSİAD Konya Şubesi, ASKON Konya Şubesi, TÜMSİAD Konya Şubesi, İpekyolu Sanayici ve İşadamları Derneği, DERSİAD Konya Şubesi, SELSİAD, Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Konya Platformu Derneği, Memur-SEN İl Temsilciliği ve HUDER Konya Şubesi olarak teröre olan tepkimizi dile getirmek için ortak bildirimizdir.

Ülke olarak büyük bir hüznü ve acıyı yaşadığımız bir günde basın toplantımıza katılarak bizlerle beraber olduğunuz için teşekkür ederiz.

Hepinizin bildiği, yakından takip ettiği gibi, son günlerde ülkemizin gündeminde hain terör saldırıları var. Şehirlerde yüzünü kapatan, etekle gezen, dağlarda haince arkadan saldıran, yollara bomba tuzaklayan kalleş terör ve bu terörü lanetleyemeyen, bilakis bundan beslenen siyasi uzantıları var. Bu coğrafyanın birlikte yaşama azmini kırmak için elinden geleni yapan, her türlü alçaklığı deneyen, çoluk çocuk demeden binlerce masumun kanına giren, askerimizi, polisimizi şehit eden, aklı ve vicdanı satılmış hainler çok iyi bilmelidir ki; bin yıldır bu coğrafyada barışın ve huzurun teminatı olan aziz milletimiz, teröre bir kez daha haddini bildirecektir.

Hiç kuşkusuz, Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi, güvenlik güçlerimiz bu ülkenin dağlarını, ovalarını terörden kalıcı bir şekilde temizleyecektir. Evet, şehit haberleriyle yüreğimiz yanıyor, içimiz acıyor. Ama biz kahramanlarımızla gurur duyuyoruz. Kahramanlarımızı yetiştiren, vatanı için gözünü dahi kırpmayan evlatlarımızın anaları, babaları ile gurur duyuyor, acılarını millet olarak paylaşıyoruz.

Şunu tüm dünya bilmelidir ki; tarih nasıl şehitlerimizi unutmayacaksa, terörden beslenenleri, tepki göstermeyenleri de asla unutmayacak, hain olarak not edecektir.

Bu ülkenin üreten, ticaret yapan iş dünyası ve STK'ları olarak, bugün bizlerin en önemli önceliğinin terörün kalıcı bir şekilde yok edilmesi olduğunu ifade etmek isteriz. Devletimizin terörle mücadele konusunda attığı adımları destekliyor, bu mücadelenin her alanda kararlılıkla devam etmesini istiyoruz. Ayrıca bu süreçte, başta siyasiler olmak üzere toplumun tüm kesimlerini de sorumluluk almaya, terörü ve şiddeti lanetlemeye davet ediyoruz.

Ülkemizin huzur, güvenlik ve istikrarını bozmayı amaçlayan bu saldırılar karşısında necip milletimizin birlik ve beraberlik duygularından taviz vermeden, itidal içinde bir duruş sergileyeceğine inanıyoruz.  Lütfen öfkemiz aklımızın önüne geçmesin.    

Konya iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları olarak buradan doğu ve güneydoğudaki vatandaşlarımıza da seslenmek istiyoruz. Türkiye'nin dört bir yanından bölgenin ve Türkiye'nin huzuru için zor şartlarda görev yapan vatan evlatlarımız sizlere emanettir. Bu emanet tarihin bizlere yüklediği en önemli sorumluluktur. İnsan olmanın en büyük onuru da emanete sahip çıkmaktır.

Edirne'den Van'a, Sinop'tan Antalya'ya hepimizin huzuru için çalışan güvenlik güçlerimizden sivil memurlarımıza herkesin burnu kanamadan hizmet etmesini temin etmek ve ailelerine sağ salim kavuşmalarını sağlamak vatandaş olarak hepimizin namusudur.

Bu duygu ve düşüncelerle hain terör saldırılarında şehadete eren yiğit vatan evlatlarımıza, askerlerimize, polislerimize bir kez daha Allah'tan rahmet, kahraman gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Allah ailelerine, milletimize sabır ihsan eylesin. Milletimizin başı sağolsun.

Saygılarımızla.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar