BU KURBANDA DA YETİMLERİN ve MAZLUMLARIN YÜZÜ GÜLDÜ


​RİDA Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği bu yılda kurban programını "KURBAN YETİMLERLE GÜZEL " sloganı ile dünyanın 8 ülkesinde organize ederek 3043 kurban hissesi ile yetimlerin ve mazlumların yanında oldu.      

DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜLTECİ KAMPLARINDA AÇLIK SÜRÜYOR  

       Dernek merkezinde gerçekleştirilen basın toplantısında söz alan RİDA Derneği üyesi ve gönüllüsü Ahmet Gazi Akpınar, Kenya Dadab kampındaki Kurban çalışmalarından bahsetti. Akpınar, "Dadab kampı, Somali'deki büyük kuraklık ve açlık neticesinde ölüm yolunu aşarak gelen Müslümanların oluşturduğu bir kamp. BM kayıtlarına göre Dünyada yaşanması en zor olan iki bölgeden biri olan ve yaklaşık 700bin mültecinin yaşadığı Dadaab kampında 5 yıldır, 9 medresesi, 2 aşevi, 5 mescidi ile çalışmalarını sürdüren RİDA, yaklaşık 2400 yetim çocuğumuza bu medreselerde eğitim vermekte ve karınlarını doyurmaktadır.  Sadece Kurban bayramında et görebilen bu kampta her yıl olduğu gibi bu yılda da düzenlediğimiz Kurban organizasyonu ile 1715 hisse kurbanı kestik ve binlerce yetimin ve mazlumun yüzünü güldürdük" dedi.

KAMPTA AÇLIKTAN DOLAYI ÖLÜMLER BAŞLADI

      Akpınar akıllarda acı bir tablo olarak yer alan Akbaba-Çocuk fotoğrafının çekildiği ölüm yolunda yeniden ölümlerin başladığını belirtti. Akpınar, "Ama acı bir gerçek var ortada. BM bu kamptaki Müslümanlara gıda yardımını kısmi olarak durdurdu. Buda kısmi açlıktan ölümlere yol açmakta" dedi. Akpınar ayrıca derneğin sadece bayramlarda değil yıl boyu bu bölgede çalıştığını belirtti. Bütün hayırseverleri bölgeye acil yardıma çağıran Akpınar, şu sözlere yer verdi. "Hangimiz açlıktan dolayı çocuklarımızın ölmesini isteriz. Bu çocuklar ümmetin çocukları, Peygamberin emaneti bunlar. Biz buraya sırt çevirirsek burada açlıktan dolayı çocuk ölümleri başlayacak. Büyük vebal altındayız" dedi.

SUDAN DARFUR - NYALA KAMPLARI

        Daha sonra söz alan dernek Genel Sekreteri Dr. İsa Kaya, RİDA Derneğinin 2015 Kurban programının detayları hakkında bilgi verdi. Kaya sözlerinde, "Yıllardır süren kabile savaşları, dökülen kardeş kanı ve bunun neticesinde sayıları artan binlerce yetim. Evet, burası Darfur. Yani BM kayıtlarına göre Dünyada yaşanması en zor olan iki bölgeden diğeri. Yaklaşık 2,5 milyon Müslümanın yaşadığı kamplarda, yaşamla ölüm arasında mücadele edilen bir bölge. Bölge halkının büyük takdirini alarak beş yıldır faaliyetlerine devam eden RİDA çalışmalarını 30 okulda 2450 yetime, 23 kuran kursunda 2811 hafız ve kuran talebesine, kimsesizler yurdunda kalan 200 sokak çocuğuna aşevimizden çıkan yemekle hem karınlarını doyurmakta hem de eğitimlerine katkı sağlayarak, gönüllerine hitap ederek çalışmalarını sürdürmektedir. 2012 yılında yapılan ve bölgenin takdirini toplayan Yetim Meslek Edindirme Merkezi ve Külliyesinde 100 civarında çocuk 10 ayrı meslek dalında eğitim almakta.

       Bölgenin kanayan yarası konumundaki kamplarda bu yılda kurban faaliyetini gerçekleştiren RİDA, kampta çeşitli bölgelerde kesilen kurbanlarla yüzlerce yetim ailesi ve yoksulların yüzünü güldürdü.

MİSYONERLERİN KISKACINDAKİ KAKUMA'DA MÜSLÜMANLARIN DRAMI

       Kenya'nın Uganda sınırına yakın Turkana bölgesine BM tarafından 23 yıl önce kurulan ağırlığını Sudan ve Somalili Müslümanların oluşturduğu ayrıca 15 ayrı Müslüman ülkesinden mültecilerin yaşadığı Kakuma kampına ilk ve tek Müslüman yardım kuruluşu olarak giren RİDA, kampta yaşayan Müslümanlar tarafından "bir gün geleceğinizi biliyorduk" cümleleri ve gözyaşlarıyla karşılanmıştır.  Yaklaşık 110 misyoner kuruluşun olduğu ve Misyonerlerin kıskacında bir yaşam süren Müslümanlar çok sıkıntı içerisinde bir yaşam sürmekte.

Kakuma kampına kurulduğu günden beri ilk defa bir Müslüman yardım kuruluşu tarafından kurban organizasyonu gerçekleştirilmiştir. Yerinde hizmet anlayışını Kakuma kampında da sürdüren RİDA, burada açtığı medreseler ile yüzlerce kişinin Müslüman olmasına vesile olmuştur.  Bu yılda RİDA Derneğinin organizasyonunda çeşitli sivil toplum kuruluşları ile birlikte gerçekleştirilen kurban çalışmasında yüzlerce aileye kurban etleri ulaştırılmıştır. Zor şartlar altında gidilen bu bölgede yapılan ve yapılacak hizmetlerle, yerel dinlere inanan Turkana halkının hidayetine vesile olacak çalışmalar devam etmektedir.

       Ramazan ayının başında faaliyetlere başlanan bir diğer ülke olan Sri Lanka'da da açılan 27 kurs ile yaklaşık 1300 çocuğa dini eğitimleri verilmekte. Bu bölgede 70 hisse kurban kesilerek yetim aileleri başta olmak üzere yoksullara dağıtıldı. Afganistan, Gürcistan, Türkiye ve Balkanlarda da kurban faaliyeti gerçekleştiren dernek toplamda 3043 vekâlet kurban hissesi ile yetim aileleri başta olmak üzere tüm yoksullara ve mazlumlara bu kurbanda verilen emanetleri zamanında ve tam olarak ulaştırmanın hazzını yaşıyor" dedi. Kesilen kurbanların tek tek video kaydının bulunduğunu söyleyen Kaya, bağışçıların diledikleri zaman bu kayıtlara ulaşabileceklerini söyledi.

      Kaya son olarak yapılan bu hizmetlerin devamına katkıda bulunan tüm hayırseverlere ve bağışçılara tüm yetimler ve yoksullar adına saygı ve şükranlarını sunduklarını söyledi.

Hayırseverlerin Derneğin çalışmaları hakkında +90 332 2341616 telefondan ve www.ridader.org.tr adresinden de detaylı bilgi edinebilirler.

   

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar