BYEGM’DEN MÜSİAD’A ZİYARET


​Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürü Cemil Paslı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi Başkanlığı görevine seçilen, Ömer Faruk Okka'ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyelerinin de yer aldığı ziyarette konuşan Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürü Cemil Paslı, Ömer Faruk Okka ve Yönetim Kurulu Üyelerine, hayırlara vesile olması temennisiyle, yeni görevlerinde başarılar diledi. MÜSİAD'ın kurulduğu günden buyana çalışmalarını takdirle izlediklerini belirten Paslı, MÜSİAD'ın sadece ticarete yönelik bir sivil toplum kuruluşu olarak değil, aynı zamanda elini taşın altına sokarak memleket meselelerine çözümler ürettiğinin altını çizdi. MÜSİAD'ın kuruluş yıllarında başlattığı "Rahmet Bulutu" toplantılarıyla, sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek, ticaretin yanı sıra, memleketin her türlü problemleriyle alakalı çözümler üreterek bir bakıma üzerine yük aldığını ifade eden Paslı, başta Konya olmak üzere, tüm iş adamlarımıza iş hayatında öncülük ettiğini söyledi.

Yeni Marmara Olma Yolunda MÜSİAD'a Önemli Görev

Türkiye'nin Afrika açılımını da değerlendiren Paslı, "Artık batı gelişmesini bir yerde tamamladı. Doğuda daha ciddi bir hareket var. Çin, Japonya, Güney Kore, Rusya ve Hindistan gibi ciddi oranda büyüyen ve gelişen ülkelerin olduğunu görüyoruz. Afrika ile beraber doğumuzu da değerlendirdiğimiz zaman yaşadığımız coğrafi bölgenin giderek değer kazandığını görüyoruz. Eskiden bizim illerimiz batıya doğru büyürdü. Çünkü dünyada büyümenin adresi batıydı. Şu anda bir değişim söz konusu, ticarette de tek kutuplu dünyadan, çok kutuplu dünyaya geçiyoruz." dedi. İbn-i Haldun'un "Coğrafya Kaderdir" sözüne vurgu yapan Paslı, bulunduğumuz coğrafyanın getirdiği imkanların çok iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Marmara bölgesinin şu anda gerek arsa ve gerekse ulaşımda yaşadığı sıkıntıları biliyoruz. Bölgede bir yoğunlaşma söz konusu. Bu durum hükümet cephesinde de alternatif arayışları gündeme getiriyor. Marmara'nın yaşadığı sıkıntıları rahatlatmak ve üzerindeki yükü almak adına Konya, Aksaray ve Karaman illerinin oluşturduğu bölgeyi 'Yeni Marmara' olarak değerlendirilmesi lazım, bu anlamda MÜSİAD'da önemli görevler düşüyor" dedi.

 

"Markalaşma ve Bilgiye Yatırımda MÜSİAD'tan Ciddi Beklentilerimiz Var"

Markalaşma ve bilgiye yatırım konusuna da değinen Paslı, konuşmasının devamında şunları söyledi. "MÜSİAD'ın üzerinde durduğu ve daha çok durmasını istediğimiz bir konuda, Konya'da markalaşma ve bilgiye yatırım yapma konusu, biliyorsunuz dünyada ilk sekizde yer alan firmaların hepsi bilgiye yatırım yapan sadece bilgi üzerinden katma değer üreten firmalar. Dolayısıyla bizimde bu bölgede, bilgiyi teknolojiye dönüştüren yüksek katma değerli marka ürünler oluşturma konusunda MÜSİAD'tan ciddi beklentilerimizin olduğunu da ifade etmek durumundayım." dedi. Paslı, bölgenin sanayi, ticaret, kültür ve tarih gibi her açıdan tanıtımı noktasında üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

 

"Her Türlü İstişareye Açığız"

Daha sonra söz alan MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Ömer Faruk Okka ise, ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirerek, "MÜSİAD olarak bize tevdi edilen görevi Allah'ın izniyle en iyi şekilde yerine getirmeye gayret göstereceğiz" dedi. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Türkiye'nin ilerleme noktasında yeni bir rota belirlediğinin altını çizen Okka, ülke sanayisini dünya standartlarına çıkararak, çalışan, üreten ve dünya pazarında söz sahibi olan güçlü bir Türkiye olmak için canla başla çalışacaklarını söyledi. Bu yolda her türlü istişareye de açık olduklarını ifade eden Okka, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla dirsek teması içinde olacakları işaretini de verdi. Kalkınmanın yerelden başladığına vurgu yapan Okka, çalışmaların kamuoyuyla paylaşılması noktasında yerel basına önemli görevler düştüğünü belirterek, basının desteğini yanlarında hissetmelerinin kendilerini son derece memnun edeceğini de sözlerine ekledi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar