Altınay; Her Önüne gelen emlakçı olamayacak


Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay; Her Önüne gelen emlakçı olamayacak

Hükümet, ikinci el konut satışı ve kiralamasında komisyon oranlarına standart getirecek diyen Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay Her önüne gelen emlakçı olamayacak. Alınacak kararlarla piyasa disipline edilecek

Hükümet, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren ikinci el konut ve otomobil satışında devrim yapıyor. Hem konut hem de ikinci el araç satışında vatandaşın cebine, yaşamına yansıyacak reform paketinin birinci ayağı Başbakanlığa sunuldu. Diyen Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay; " Kiralama ve satışlarda komisyon oranlarına standart gelirken, artık önüne gelen emlakçılık yapamayacak. İkince el satışta imar, zemin etüdü, bina yaşı başta olmak üzere konutun künyesi çıkarılacak, komisyoncu- mal sahibi arasındaki sözleşmeler netleştirilecek. Taşınmaz ticareti bilgi sistemi oluşturulacak. Sahibinden değil de ticaretini yapanlara elektronik ortama kayıt zorunluluğu getirilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tarafından reform paketinin ayrıntılarının açıkladığını vurgulayan Başkan Altınay " İkinci el piyasasını disipline etme adına önemli bir adım atılacak. Emlak taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik taslağı da hazırlandı Başbakanlığa gönderildi. Her önüne gelen bakkal, manav ve kapıcı'nın emlakçılık yapmasını istemiyoruz. Sektörde güvenli bir ortamın oluşmasını istiyoruz" dedi.

Gayrimenkul kiralanması, alım satımında komisyon oranlarını netleştireceklerini belirten Başkan Sedat Altınay "Artık adamına göre fiyat olmayacak. Emlakçı da sorumluluk alacak. İmar, özellikleri, zemin etüdü, eksper değeri objektif olarak çıkartılacak. Emlak sektöründeki kişilerde aranacak şartlar, bunların çalışmaları, yürütecekleri faaliyetler, uymakla yükümlü bulundukları kurallar belirleniyor. Sektörü disipline edecek" diye konuştu.

Taşınmaz ticareti bilgi sistemi oluşturulacağını vurgulayan  Başkan Altınay, "İkinci el taşınmaz ticareti bir elektronik ortamda izlenebilecek. Bilgi verme yükümlülüğü getirilecek. Kendi aralarında mesleki disiplin getirmeleri için odalaşma çalışmaları konusunda düzenleme yapılacak. Mal sahibi komisyoncunun nasıl sözleşme yapacağı belirlenecek. Taşınmaz ticareti bilgi sistemi oluşturulacak. İkinci el taşınmaz ticareti elektronik ortamda izlenebilecek. Emlak ticareti yapanlara bilgi verme yükümlülüğü getirilecek" dedi.

.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar