Büro Memur-Sen Konya;Mübaşirler, Hizmetli Olarak Görevlendirilemez


Büro Memur-Sen Konya Şube Başkanı Mahmut Çimen , "Adalet için ter akıtan adliyelerin isimsiz kahramanlarından olan mübaşirlerin, Danıştay kararı ile hizmetli olarak görevlendirilebileceği adaletin vicdanında yer bulsa da insanlık vicdanında yer bulmayacaktır. Büro Memur-Sen olarak mübaşirlerin hizmetli olarak görevlendirilebileceğine karşı çıkıyoruz. Mübaşirlerin yanında yer almaya ve onların haklarını savunmaya devam edeceğiz" dedi.

Büro Memur-Sen Konya Şube Başkanı Mahmut Çimen, Danıştay 5'inci Dairesi'nin yardımcı hizmetler sınıfında bulunan mübaşirlerin kendi istekleri dışında hizmetli olarak da görevlendirilmelerini hukuka uygun bulmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Genel Yetkili Sendika Büro Memur-Sen olarak Danıştay'ın bu kararını doğru bulmadıklarını belirten Çimen, "Çünkü  mübaşirler, hakim ve savcılar tarafından verilen işleri yapmak, kalem hizmetleriyle ilgili olarak verilen görevleri yerine getirme, mahkemeye ait posta ve tebligat işlerini yürütme, duruşmanın düzenini sağlama gibi önemli görevler üstlenmektedir. Mübaşirler, yaptıkları bu görevlerle adliyelerin isimsiz kahramanları arasında yer almaktadır" dedi.

Çimen, "KPSS'den aldıkları 80'in üzerindeki puanlarla atanan ve yaptıkları görev bakımından genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesi gereken mübaşirler için Danıştay'ın verdiği böyle bir karar hukukta yer bulsa da insanlık vicdanında yer bulmayacaktır.  Büro Memur-Sen olarak adliyelerin isimsiz kahramanlarından olan mübaşirlerin zor durumda bırakılmasına izin vermeyeceğiz. Mübaşirlerin yanında yer almaya ve onların haklarını savunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar