Öğretmenine sahip çıkmayan ülkeler geleceğini inşa edemez


Türk Eğitim-Sen Konya;Öğretmenine sahip çıkmayan ülkeler geleceğini inşa edemez

Türk Eğitim-Sen Konya 1Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata; " Öğretmenler Günü vesilesiyle Öğretmenlik Mesleği ve Türkiye'de Eğitim-Öğretim Sistemi hakkında iyi şeyler söylemeyi çok isterdik. Ne yazık ki söyleyemiyoruz. Biz, Eğitim Çalışanlarının, Öğretmenler Günü vesilesiyle söylenen bilindik sözlerin samimiyetine inanmadığını, söyleyenlere güvenmediğini, bu yüzden de bir şey beklemediklerini çok iyi biliyoruz. "dedi.

Başkan Ata, basın toplantısında yaptığı açıklamasında şu sözlere yer verdi. " Öğretmenlerin % 60,7'si mesleği bırakmayı düşünüyor. Mesleğini bırakmayı düşünenlerin % 40,7'si bunun nedeni olarak, Öğretmenlerin İtibar kaybetmesini gösteriyor. Biz, öncelikle Öğretmenlik mesleğinin itibarının korunmasını, çalışma barışının sağlanmasını, içi boşalmaya başlayan Eğitim Sisteminin Türkiye'yi yarınlara taşıyacak şekilde yeniden tesisini istiyoruz. Bu konularda herkes hemfikir, ancak yapılacaklar noktasında icraat yok. Biz, icraat bekliyoruz.

Vatanına ve vatandaşına hizmet eden, vatanı için göğsünü siper eden, bu uğurda şehit olan güvenlik güçlerimizin görevi ve misyonu neyse, bir Öğretmenin yaptığı iş de aynı derecede kutsaldır. Bu vatan için, "Bayrak inmesin, Ezan dinmesin." diyerek canını seve seve veren tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. Mekânları Cennet olsun.

Öğretmenlerimiz bu vatanda sahipsiz olduklarını düşünüyorlar. Şehit Öğretmenlerimize ve gazilerimize yeterince değer verilmediğini ifade ediyorlar. 15 yıldır bu ülkede bir kere olsun Cuma Hutbesine konu edilmemiş, ruhlarına Fatiha istenmemiş Şehit Öğretmenlerimizin. Görev aşkına gittikleri vatan topraklarında kimisi ailesiyle birlikte, kimisi öğrencilerinin gözü önünde, kimisi arkadaşlarıyla birlikte şehit edilmiş yüzlerce Öğretmenimizin unutulması mümkün mü?

24 Kasım Öğretmenler Günü… O soğuk, o klişe cümleler dışında hiçbir şey duymayacaksınız Şehit Öğretmenlerle ilgili… Onlar "kafama sıkar giderim" diyenler değil, "kafalarına sıkılıp gidenler"di… Açılmayan kapıları açtılar, girilmeyen okullara girdiler, dalgalanmayan Bayrağı dalgalandırdılar… Ama unutuldular, ama gerekli itibarı ve değeri görmediler. Öğretmenlik mesleği geleceği inşa etmek demektir. Öğretmenine sahip çıkmayan ülkeler geleceğini inşa edemez, Öğretmeni mamur olmayan bir ülkenin geleceği de olmaz.

Biz, Değerli Yöneticilerimizden ve Siyasetçilerimizden çok şey istemiyoruz. Bari, bu 24 Kasım Öğretmenler Gününde şunları yapsınlar yeter. Öğretmenlik Mesleğinin Kutsallığı, İtibarı ve Çalışma barışı yeniden kazandırılsın, Tüm Eğitim Çalışanlarına 24 Kasım Günü 1 Maaş İkramiye verilsin, 3600 Ek Gösterge hayata geçirilsin, Vergi Adaletsizliği önlensin, Vergi Dilimleri yeniden düzenlensin, Kadrolu Öğretmen İstihdamı esas olsun, Sözleşmeli Öğretmenlik kaldırılsın, Her türlü atamalarda Mülakat değil, Yazılı Sınav esası uygulansın, Ek Ders Ücretleri günün şartlarına uygun hale getirilsin, Öğretmenlerin özlük hakları buçuklu zamlarla değil, insanlık ve meslek onuruna yakışır bir hale getirilsin. Kadroya geçirilme sözü verilen 4/C'li Eğitim Çalışanları Kadroya geçirilsin, Eğitim Sistemiyle, Sınav Sistemleriyle, mevzuat ve müfredatıyla oynanmasına bir son verilsin, her önüne gelenin değiştiremeyeceği bir DEVLET POLİTİKASI uygulaması hayata geçirilsin.

Bu vesileyle, başta elleri öpülesi saygıdeğer Öğretmenlerimiz olmak üzere, tüm Eğitim Çalışanlarının 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ kutluyorum. Sağlık, huzur ve başarılarla dolu nice yıllar diliyorum. "dedi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar