Sektörümüz hak ettiği mesleki itibarını kazanacak


Gayrimenkul yönetmenlik taslağı sektör temsilcilerin görüşüne açıldığı vurgulayan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay;

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin ikinci el konut piyasasına yönelik yapılacak düzenlemelere ilişkin açıklamalarının ardından, taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik taslağı sektör temsilcilerinin görüşüne açıldı.

İkinci el konut piyasasına yönelik yapılacak düzenlemeleri içeren yönetmelik taslağı sektör temsilcilerinin görüşüne açıldı. Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, "Herkesin emlakçı olamayacağı bu düzenlemeler ile sektörümüz hak ettiği itibarı kazanmış olacak" dedi.
            Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay; " sektörün bu düzenlemelerle hak ettiği itibarı kazanacağını belirterek, buna göre hizmet bedelleri, temsil yetkileri, yetki belgesi, fiziki şartlar ve faaliyet esasları gibi birçok başlıkta yeni düzenlemeler söz konusu olacak. Herkesin emlakçı olamayacağı bu düzenlemeler ile sektörümüz hak ettiği itibarı kazanmış olacak.        

Her bir işletme için ayrı verilecek ve beş yıl geçerli olacak. Belediyeler işyeri açma ve çalışma ruhsatı vermeden önce yetki belgesini kontrol edecek. Vergi mükellefi olmayan, oda kaydı bulunmayan, sahtecilik, rüşvet gibi suçlara karışmış olan ve on sekiz yaşını doldurmamış olanlara yetki belgesi verilmeyecek.
          "Buna göre emlak ofisi artık bir bağımsız bölüm olabilecek ve en az otuz metrekare büyüklüğe sahip olacak. İçinde dosyalama için arşiv bulunması, gerekli teknik ve fiziksel donanımlara sahip olması istenecek. Ayrıca taşınmazın gösterilmesi için işletmeye ait yada kiralanmış taşıt bulundurulması zorunlu olacak. Standartlar hem arz hem de talep sahipleri için düzenlenecek sözleşme içeriklerini revize ediyor. Sözleşmeler iki nüsha olacak. Hizmet bedelleri, tapu harcı ödemeleri, cezai şartlar bu sözleşmeler ile belirlenecek. Taşınmaz gösterme belgesi her bir taşınmaz için ayrı ayrı düzenlenecek. Hizmet bedeli sözleşmede yazılı satış bedelinin yüzde 3'ünü geçmeyecek. Kira hizmetlerinde ise bedel bir aylık kira bedelinden fazla olamayacak".


 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar