MEKKE’NİN VE KUDÜS’ÜN FETHİ GECESİ BASIN AÇIKLAMASI


Miladi takvimle 2017 yılını bu hafta sonu geride bırakacağız ancak unutmamamız gereken iki olay var.

Birinci olay şudur: İngiltere Savaş Kabinesinde dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı olan Arthur James Balfour, Siyonist hareketin önemli isimlerinden Baron Walter Rothschild'e 2 Kasım 1917'de yazdığı mektupta Filistin topraklarında Siyonistlere bir devlet vaadinde bulunmuştur. 2017 bu olayın 100. Yıldönümüdür.

İkinci olay da şudur: 100 yıl önce, 9 Aralık 1917'de Filistin, İngiltere tarafından işgal edilmiştir.

Yani 2017, Birleşik Krallık güçlerinin Filistin topraklarındaki işgalinin 100. Yıldönümüdür.

Bunlar sadece okuyarak geçiştirilemez. Bu kararlar, açıklamalar, beyanatlar, ülkemizin, insanımızın, coğrafyamızın hayrına değildir.

Arakan'da, Suriye'de, Yemen'de, Filistin'de ve İslam coğrafyasının dört bir yanında masum insanlar çatışmalarda yaşamını yitirmeye devam ediyor.

Biz adına Yılbaşı Eğlencesi denilen ve neredeyse tüm dünya halklarına dayatılan çirkinliklere karşı bir tavır takınmamızın İslam'ın bir gereği olduğuna inanıyoruz.

Milli Piyango adı verilen oyunla kitlelerin kumarla buluşturulmasını sağlayan, her türlü kötülüğe giden yolları açan, birçok gencin çeşitli bağımlılıklara yakalanmasına sebep olan, birçok insanda iffet duygusunu zedeleyen her türlü eğlence anlayışını reddediyoruz. Kalplerdeki merhameti körelten, vidan duygusunu ortadan kaldıran, insanları şehirlerin en orta yerlerinde her türlü ahlaksızlığı yapmaya sevk eden Yılbaşı kutlamalarına karşı tepki koymanın her erdem sahibi insanın görevi olduğunu da düşünüyoruz.

Bizler Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak 31 Aralık Pazar gününü 1 Ocak Pazartesi gününe bağlayan gece 81 şubemizde yaklaşık 600 kadar noktada Mekke'nin ve Kudüs'ün Fethi Programı düzenleyeceğiz.  

Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe'nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümünü ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz.

Ayrıca biz, İstanbul'un Fethini Diyarbakır'a, Diyarbakır'ın Fethini Kudüs'e, Kudüs'ün Fethini Mekke'ye ve Mekke'nin Fethi'ni de vahyin insanlığa olan çağrısına bağlamayan her anlayışın eksik olduğunu düşünüyoruz.

Mekke'nin ve Kudüs'ün Fethi iki büyük fetihtir. Günümüz Müslümanların bu büyük fetihlerden çıkaracağı bazı dersler vardır. Öncelikle Müslümanlar verdikleri sözü tutarlar, yaptıkları antlaşmayı bozmazlar. Zaferin Allah'tan olduğuna inanırlar. Sabrın ve fedakârlığın Müslümancı bir yaşam tarzının gereği olduğunu bilirler. İslam'ı yaşamanın ancak cihat ile mümkün olduğunu idrak ederler. Zafere giden yolda en büyük gücün inanç olduğunun farkındadırlar. Emaneti ehil ellere teslim etmek gerektiğine inanırlar. Fethin gayesinin ganimet elde etmek değil, yürekleri kazanmak olduğunu bilirler. İslam'ın yaşanmasında kadın erkek tüm Müslümanların itaat sorumluluğu olduğunun farkındadırlar. Bir Müslüman'ın gücü nispetinde tüm yeryüzünden sorumlu olduğunu bilirler. Tevazünün, vefanın ve sadakatin Müslüman ahlakının vazgeçilmezleri olduğuna inanırlar.

Anadolu Gençlik Derneği Konya Şubesi olarak, İslam ve insanlık tarihindeki bu önemli olayı hatırlatmak ve yaşamak amacıyla tüm halkımızı 31 Aralık 2017 Pazar akşamı saat 19.30'da Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezine davet ediyoruz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde yapılacak programımızda;

Hafız Abdullah ALTUN ve Hafız Osman BOSTANCI'nın Kur'an ziyafeti, dua, AGD – MGV Genel Başkanı Salih TURHAN Bey'in konuşması, Sinevizyon gösterileri, Mehteran Konseri ve ezgileriyle sanatçı Ammar ACARLIOĞLU ve Kum Sanatı gösterisi olacaktır. Bununla birlikte 16 Aralık'ta yapılan Siyer-i Nebi Bilgi Yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri verilecektir. Ayrıca programımızda, katılan misafirler arasında Umre kurası yapılacaktır.

Yılın son akşamında ve bu tarihi günde gelin hep beraber Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde olalım.

Mehmet PARLAK
Anadolu Gençlik Derneği
Konya Şube Başkanı

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar