Taşeron işçilere kadro müjdesini gölgeledi


Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar Taşeron işçilere kadro müjdesini gölgeledi

Türk-İş Genel Merkezi Mali Sekteri ve Yol—İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, Konya'da Karayolları 3. Bölge Müdürlüğünde çalışan Taşeron İşçilerle buluşmasında konuştu. Başkan Ağar; "Taşeron işçilerin kadroya alınması için ilk mücadeleyi sendika olarak biz başlattık ama bugün yapılan kadro düzenlemesi en çok bizi ve üyelerimizi mağdur etti.

Yol-İş Konya 1 Nolu Şube Başkanlığının ev sahipliğini yaptığı buluşmada Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar ve yönetim kurulu üyeleri Karayolları 3. bölge Müdürlüğü toplantı salonunda Taşeron işçiler ile bir araya geldi.

            Yol-İş Konya 1 Nolu Şube Başkanın selamla konuşmasının ardından, Taşeron işçiler hep birlikte Zeytindalı Harekâtının başarıya ulaşması için ve tüm şehitlerin ruhu için Kuranı-Kerim okundu ve ardından dua edildi.

            Karayolları 3. Bölge Müdürü Turgut Aydın " Taşeron mücadelesinde ilk mücadeleyi yapan ve 2015 yılda Karayollarında başarıya ulaşan Yol-İş Sendikamızı, Genel Başkan Ramazan Ağar ve yönetim kurulunu bu örnek çalışmalarından dolayı kutluyorum." dedi.

            Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar ise yaptığı konuşmasında şu sözlere yer verdi. Taşeron işçilerin kadroya alınması için ilk mücadeleyi sendika olarak biz başlattık ama bugün yapılan kadro düzenlemesi en çok bizi ve üyelerimizi mağdur etti. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızdan beklentimiz, kadro kapsamı dışında kalan çalışanların durumun tekrar gözden geçirmelerini ve tekrar değerlendirmesini talep ediyoruz.

Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamu kurum ve kuruluşlarındaki taşeron işçilerin kadroya alınması yönünde atılan adımı memnuniyetle karşıladık.

Kadro düzenlemesinin taşeron işçilerin bir kısmını mutlu ederken, bir kısmını hayal kırıklığına uğrattığını belirten Ağar, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Düzenlemeyle Karayolları Genel Müdürlüğünde, asıl işin bir parçası olan yol bakım ve yama hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri anahtar teslimi olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçiler, tünel işletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) dahil her türlü işleri yapan işçiler, KİT'lerdeki taşeronların yanında çalışan işçiler, köylere hizmet götürme birliklerinde çalışan işçiler kadro kapsamı dışında bırakıldı. Ayrıca, il özel idarelerinde taşeron yanında çalışan işçilerin kadroya alınmamaları, buralarda 5 ay 29 gün çalışan işçilerin çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yoksun olmaları, hükümetin taşeron işçilere kadro müjdesini gölgeledi."

         Konuşmasını tamamlayan Genel Başkan Ağar, daha sonra taşeron işçilerinin sordukları soruları tek tek cevapladı.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar