Alkan;Taşeron İşçilere,Kamuda ayrımsız kadro istiyoruz


Yol-İş Konya 2 Nolu Şube Başkanı Ali Alkan;Taşeron İşçilere,Kamuda ayrımsız kadro istiyoruz

Türk-iş Konfederasyonu çatısı altında sendikal faaliyetini sürdüren Yol-İş konya 2 Nolu Şubenin başkanı Ali Alkan " Kanun kapsamındaki taşeron işçilerine ayrım yapılmadan hak ettikleri kadroların verilmesini talep ediyoruz. Kapsam dışı ve kadro alamayan taşeron işçilerimiz "Hak, hukuk ve adalet" kapsamında hak ettikleri kadroyu istiyorular" dedi.

Kadro alamayan işçilerin haklarını savunmak adına yazılı bir açıklamada bulunan Yol-İş Konya 2 Nolu Şube Başkanı Ali Alkan; "  696 Sayılı KHK ile kurum ve kuruluşlarında taşeronların çalıştırdığı işçilerin bir bölümünün kadroya alınması memnuniyet yaratmıştır. Ancak söz konusu Kararnameyle; İl Özel İdareleri'nde taşeron yanında çalışan işçilerin şirket marifetiyle değil, doğrudan kadroya alınmalarını, İl Özel İdareleri'nde 5 ay 29 gün çalışan işçilerin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yoksun bırakılması,

Köylere Hizmet Götürme Birlikleri'nde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılması, taşeronların yanında çalışan işçilerin, Tünel İşletmeciliği'nde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her türlü asıl işleri yapan işçilerin kadroya alınmaması, Bizlerde hayal kırıklığı yaratmış, çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür.

Kadroya geçişte taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapılması, bizde ve kamuoyunda Cumhurbaşkanımızın tam olarak bilgilendirilmediği kanaatini uyandırmıştır.         
Bizler

ü  İl Özel İdareleri'nde taşeron yanında çalışan işçilerin şirket marifetiyle değil, doğrudan kadroya alınmalarını,

ü  Belediyelerde ve İl Özel İdareleri'nde kısmi süreli olarak 5 ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılmasını

ü  Karayolları Genel Müdürlüğü'nde muvazaalı, yani kanuna karşı hileli olarak asıl işin bir parçası olan anahtar teslimi işlerde, taşeron yanında çalışan işçi arkadaşlarımızın kurumlarında kadrolarına geçirilmesini, Talep ediyoruz.

 Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin; taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapan ve adil olmayan bu düzenlemeyi değiştireceklerini, tüm taşeron işçilerinin başlangıçta açıklandığı gibi kapsama alınıp kadrolarına kavuşacaklarını bekliyor, Sayın Cumhurbaşkanımızın mağdur edilen bu işçileri de aileleriyle birlikte sevindireceklerine inanıyoruz.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar