İkindi Sohbetlerinde “Konya Halk Hekimliği ve Sınanmış Yerler” konuşuldu.


İsmail Detseli : "Bundan 50-60 yıl önce sağlıkta ve ulaşımda yaşanan zorluklar karşısında hastaların tedavilerinde meyve, ağaç yaprakları ve bitkilerden yararlanılırdı."

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Konya Fikir, Sanat, Kültür Adamları Derneği ve Selçuk Üniversitesi Selçuklu Araştırma Merkezinin ortaklaşa düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta Gazeteci Araştırmacı Yazar İsmail Detseli "Konya Halk Hekimliği ve Sınanmış Yerler" konusunda bir konferans verdi.

Halk hekimliğinin önemi üzerinde duran İsmail Detseli; "Eskiden köyümüzde atalarımızın hastalandığımızda bize uyguladıkları şifalı otlar, meyveler ve ağaç yaprakları vardı. Kırsal kesimde etinden ve gücünden yararlanılan hayvanların hastalık ve yaralanmalarında tedavilerde bitkilerden yararlanılırdı. İnsanlar tedavilerinin yanında tekke ve türbelerden de şifa ummuşlardır." dedi.

ŞİFA KAYNAĞI BİTKİLER

Detseli konuşmasında getirdiği bitkileri tanıtarak faydaları üzerinde durdu: "Yaban armudu, olgunlaştığında sapı temizlenerek kurutulur. Armudun kurusu öğütülerek unuyla ishal hastalığının tedavisinde kullanılırdı. C vitamini deposu olan alıç meyvesinden, grip ve halsizlikte yararlanırdık. Kara, ak, kızıl, ger, derman isimleriyle anılan meşenin yaprağı, çalısı karın ağrısı ve şerit düşürmede yaygın olarak kullanılırken pelit ile sobanın üzerinde pişirilerek peynirle bazlamaya sıkıp yerdik. Çevremizde bol miktarda meşe bulunduğundan yemin içine karıştırılıp hayvanlara yedirilirdi. Dağ çayı insanı rahatlattığı için içecek olarak tüketilirdi. Isırgan otu ilk çıktığında tarladan toplanıp ıspanak gibi pişirilirdi. Yaralanmalarda kanı hızlı bir şekilde durdurur. Prostat tedavisinde; sinemaki, mısır koçanı püskülü, ısırgan otu ve maydanoz 3 litre suyun içinde kaynatılarak suyu tüketilirdi.

BİTKİLERDEN GELEN ŞİFA

Detseli, çocuk yaşından itibaren şifaların faydasını kendi hayatında gördüğünü belirtti: "Ateşi düşmeyen hastalıklarda ceviz yaprağı nane ile hastanın vücudunu kapsayacak şekilde sarılarak örtülürdü, 30 dakika içinde hastanın ateşi düşerdi. Yaban eriği kış günlerinde boğaz ağrılarında doğal antibiyotikti. Kırık ve çıkıklarda yarma lapası sarılırdı. Kırık arpa tanelerinin kaynatılarak suyunun içilmesi kurdeşen kaşıntı hastalığına iyi gelirdi. Yazın toplanan beyaz ve karadut ağız hastalıklarının giderilmesinde faydalı olurdu. Kiraz ve vişne, çekirdeğiyle yenildiğinde karında oluşan şişkinliği giderirdi. Bezkulak, sakızcık ve kaya sakızlarını otlardan elde ederdik. Bu sakızları beze sarıp aylarca çiğnerdik."

TÜRBE VE OCAKLARIN HASTA TEDAVİLERİNDEKİ ROLÜ

Demreği ve siğil tedavisinde ocaklara gidilerek derman arandığı üzerinde duran Detseli, Ocaklarda siğil üzerine dualar okunur, sarı ve siyah üzüm okunarak mezarlık kenarına gömülür. Vücudu gelişmeyen aydaş olan çocuklar mezar taşının dibine yatırılır, iki rekat namaz kılınarak ardıç ağacının dallarına çocuktan bir bez parçası bağlanarak çocuğun iyileşeceğine inanılırdı. Nefesi daralıp afakanların bastığı kişiler Avdan Tekkesinde şifa ararlardı.

Evliya Tekke köyünden çıkan kükürtlü su toprakta beyaz köpükler ve travertenler oluştururdu. Uyuz hastalığının tedavisinde suyu içilerek çamuru vücuduna sürülür. Yılancık Ocaklarına gidilip çentilerek baş ve vücut ağrılarının giderilmesi sağlanırdı. Bulgur Tekkesi Ocağına vücutta çıkan kızarık ve ufak kabarcıkların verdiği rahatsızlık için gidilirdi. Konuşamayan çocuklar Kutbül Akdab Muhammed Arif Türbesi'ne yatırılıp akan ırmaktan çocuğun yıkanması sağlanırdı. Çocuğu getiren kadın iki rekat namaz kıldıktan sonra yatırın yüzü suyu hürmetine çocuğa konuşma yeteneği ve yürüme gücü vermesi Cenab-ı Allah'tan istenirdi. Hıdırellez gününde ekinlerin üzerine düşmüş çiy suları bir kabın içinde toplanır, iki kap içindeki su ile süte çalarken "var var, yok yok " denilerek hangi kaptaki yoğurt olmuşsa o yılın bereketli olup olmayacağı hakkında fikir sahibi olunurdu.

Detseli konuşmasının sonunda ocak sahiplerinin kesinlikle para istemediklerini, ancak ocağa gidenler tarafından gönüllerinden kopanı verdiklerini söyledi.

Programın sonunda Konya Fikir, Sanat, Kültür Adamları Derneği Başkanı Seyit Küçükbezirci , İsmail Detseli'nin bir folklorcu olduğunu bundan sonra Detseli hakkında araştırma yapanların akademik unvan alacaklarını belirtti.

İsmail Detseli'ye Avukat Fatma Şeref Polat tarafından çiçek takdimi yapıldıktan sonra Prof. Dr. Saim Sakaoğlu "Efsane Menkıbeleri " isimli kitabını hediye etti.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar