KAYIT DIŞI VE KORSAN EMLAKÇILIK SON BULDU


Konya Emlakçılar Odası Başkanı ve KONESOB Yönetim Kurulu Üyesi  Sedat Altınay"  Emlakçılık yapan on binlerce gayrimenkul danışmanı için beklenen Taşınmaz Ticareti hakkındaki kanun yönetmeliği, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2018 tarihi ile Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra hiç bir kimse kayıt dışı, Kaçak veya korsan emlakçılık yapamayacak. Yapanlara yaptırımlar çok ağır olacak." Dedi.

 Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile alım satım yapanlara ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendiğini vurgulayan kONESOB Yönetim kurulu üyesi ve Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay; " Bundan sonra kayıt dışı kimse emlakçılık yapamayacak. Korsan ve kaçak emlakçılık bu yasa ile tarihe karışmıştır. Yapanlara yaptırımlar çok ağır olacaktır" diyerekyasal düzenlemelerin, sektöre yeni düzen getireceğini dikkat çekti; herkesin emlak ofisi açamayacağını, cezai sorumluluklar getirileceğini ve emlakçıların denetim altına alınacağını ifade etti.

Emlakçılığın önüne gelenin yapacağı işsiz güçsüz mesleği olmadığını belirten Altınay, sektörün hukuk, pazarlama ve kanun bilgisi gibi birçok alanda bilgi istediğini hatırlattı ve"Yasanın yürürlüğü girmeden önce odaya kayıtlı ve Emlak Sertifikası olan tüm Emlak Müşavirlerimizin hakları saklı kalacak. Bu işi yaptığını esnaf ya da ticaret siciliyle ortaya koyan ve eğitim aldığını ortaya koyanlar ise mesleğini sürdürmeye devam edecek. Kayıtlı olmayana ise bu hak tanınmayacak" görüşlerine yer verdi

Başkan Altınay, Emlakçıları rahatlatacak bu yasanın çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum " dedi.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar