Konya Eczacılar Odası; SAĞLIKTA ŞİDDETE HAYIR DİYORUZ!


Konya Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Adem Açıkgöz," Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı kamu otoritesi tarafından acilen kapsamlı önlemler hayata geçirilmelidir."dedi.

Konu hakkında yazılı bir açıklamada bulunan 5. Bölge Konya Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Adem   Açıkgöz, " Son yıllarda ve aylarda sağlık çalışanlarına karşı şiddet ve saldırılar her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde son olarak Mersin ilimizin Tarsus ilçesinde nöbet hizmetini icra eden bir eczanemize hunharca bir saldırıda bulunulmuş ve bu saldırı sonucunda biri ağır olmak üzere dört eczane çalışanı yaralanmıştır. Her şeyden önce eczane çalışanlarının hayati bir tehlikesinin olmamasını umutediyorve kendilerine acil şifalar diliyoruz.

Daha önce defalarca ifade ettiğimiz gibi sağlıkta şiddet toplumsal bir sorundur ve her geçen gün daha da kronik bir hal almaktadır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı kamu otoritesi tarafından acilen kapsamlı önlemler hayata geçirilmelidir. Özellikle nöbet hizmeti esnasında kolluk kuvvetlerinin devriye gezerek eczanelerin güvenliğini sağlaması hususunda İçişleri Bakanlığı'na bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.

Saldırının, muadil/eşdeğer ilaç tartışmasından çıktığı basına yansımıştır. Konya Eczacılar Odası  olarak üzerinde ısrarla durduğumuz muadil/eşdeğer ilaç konusunda toplumun aydınlatılması ve bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi elzemdir. Muadil/eşdeğer ilaç, güvenilir ilaçtır. Orijinali ile eşdeğeri arasında ilacın yarattığı etki açısından hiçbir fark bulunmamaktadır. Sağlık Bakanlığı'ndan talebimiz; eşdeğer ilacın önemi konusunda kamuoyu oluşturmaya yönelik adımlar atmasıdır. Ve ayrıca hekimlerimizin eşdeğer ilaç konusunda aktif rol almasını, hastalara bilgi vermesini ve bu konuda biz eczacılar ile ortak hareket etmelerini talep ediyoruz.

İnsan, hasta ve toplum sağlığını önceleyen,vatandaşlarımıza kesintisiz sağlık ve ilaç hizmeti sunan bir mesleğin mensupları Eczacılar olarak çalışanlarımızın nöbet hizmetinde saldırıya uğramaması için gerekli tedbirlerin derhal alınmasını istiyoruz..Can güvenliği endişesi ile nitelikli sağlık hizmeti sunulamayacağının altını çiziyor, tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Bu konuda Konya Emniyet Müdürlüğü kendisine düşen görevi tam manasıyla yapmaktadır. Onun için başta Konya Emniyet Müdürümüz Şükrü Yaman ve tüm emniyet çalışanlarına teşekkür ediyorum."dedi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar