BU KURBANDA DA YETİMLERİN ve MAZLUMLARIN YÜZÜ GÜLECEK


RİDA Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği bu yılda kurban programını dünyanın 10 ayrı bölgesinde organize ederek "KURBAN YETİMLERLE GÜZEL"  sloganıyla binlerce kurban hissesi ile yetimlerin ve mazlumların yanında olacak. Yurtdışı Kurban bedeli 600 tl, Yurtiçi ve Suriye Kurban Bedeli 900 tl olarak belirlendi.  

DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜLTECİ KAMPLARINDA AÇLIK SÜRÜYOR  

Kenya Dadab kampı, Somali'deki büyük kuraklık ve açlık neticesinde ölüm yolunu aşarak gelen Somalili Müslümanların oluşturduğu bir kamp. BM kayıtlarına göre Dünyada yaşanması en zor olan iki bölgeden biri olan ve yaklaşık 700bin mültecinin yaşadığı Dadab kampında 7 yıldır yetim merkezli çalışmalarını sürdürmekte. Kampta ölümle yaşam arasında hayat sürdüren insanlar sadece Kurban bayramında et görebilmekte. RİDA Derneği olarak her yıl olduğu gibi bu yılda da düzenleyeceğimiz Kurban organizasyonu ile binlerce hisse kurbanı yetimler başta olmak üzere, tüm fakir ve mazlumlara ulaştıracağız.

Acı bir gerçek var ortada. BM bu kamptaki Müslümanlara gıda yardımını kısmi olarak durdurdu. Buda kısmi açlıktan ölümlere yol açmakta. Bizler sadece bayramlarda değil yıl boyu bu bölgede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hangimiz açlıktan dolayı çocuklarımızın ölmesini isteriz. Bu çocuklar ümmetin çocukları, Peygamberin emaneti bunlar. Dadab kampı misyonerlerin kıskacı altında olan bir kamp. Ve şuan bu kampı bölerek diğer bölgelere insanları taşımaya çalışıyorlar. Daha doğrusu kardeşlerimizi ölümün kucağına itiyorlar.  Biz buraya sırt çevirirsek burada açlıktan dolayı çocuk ölümleri başlayacak. Büyük vebal altındayız. O yüzden bütün hayırseverleri bölgeye acil yardıma çağırıyoruz.

SUDAN DARFUR - NYALA KAMPLARI

        Yıllardır süren kabile savaşları, dökülen kardeş kanı ve bunun neticesinde sayıları artan binlerce yetim. Evet, burası Darfur. Yani BM kayıtlarına göre Dünyada yaşanması en zor olan iki bölgeden diğeri. Yaklaşık 2,5 milyon Müslümanın yaşadığı kamplarda, yaşamla ölüm arasında mücadele edilen bir bölge. RİDA Derneği olarak bölge halkının büyük takdirini alarak 8 yıldır faaliyetlerimize aralıksız devam ediyoruz. 2012 yılında yapılan ve bölgenin takdirini toplayan Yetim Meslek Edindirme Merkezi ve Külliyesinde 100 civarında çocuk 10 ayrı meslek dalında eğitim almakta.  Bölgenin kanayan yarası konumundaki kamplarda bu yılda kurban faaliyeti gerçekleştirerek yüzlerce yetim ailesi ve yoksulların yüzünü güldüreceğiz inşallah.

MİSYONERLERİN KISKACINDAKİ KAKUMA'DA MÜSLÜMANLARIN DRAMI

       Kenya'nın Uganda sınırına yakın Turkana bölgesine BM tarafından 26 yıl önce kurulan ağırlığını Sudan ve Somalili Müslümanların oluşturduğu ayrıca 15 ayrı Müslüman ülkesinden mültecilerin yaşadığı Kakuma kampına ilk ve tek Müslüman yardım kuruluşu olarak giren RİDA, kampta yaşayan Müslümanlar tarafından "bir gün geleceğinizi biliyorduk" cümleleri ve gözyaşlarıyla karşılanmıştır.  Yaklaşık 110 misyoner kuruluşun olduğu ve Misyonerlerin kıskacında bir yaşam süren Müslümanlar çok sıkıntı içerisinde bir yaşam sürmekte.

Kakuma kampına kurulduğu günden beri ilk defa bir Müslüman yardım kuruluşu tarafından kurban organizasyonu gerçekleştirilmiştir. Yerinde hizmet anlayışını Kakuma kampında da sürdüren RİDA, burada açtığı medreseler, mescitler ve okullar ile yüzlerce kişinin Müslüman olmasına vesile olmuştur.  Bu yılda RİDA Derneğinin organizasyonunda gerçekleştirilen kurban çalışmasında emanetlerimiz olan kurbanları yüzlerce Müslümana ulaştırılacak inşallah. Zor şartlar altında gidilen bu bölgede yapılan ve yapılacak hizmetlerle, yerel dinlere inanan Turkana halkının hidayetine vesile olacak çalışmalar devam etmektedir.        


Kurbanlarımızın büyük bir çoğunluğunu bahsettiğimiz bu Afrika bölgelerinde keseceğiz.

Yine ihtiyaç durumuna göre Afganistan, Gürcistan, Moğolistan, Arnavutluk'ta ve ülkemizde de kurban faaliyetini gerçekleştireceğiz. Yine RİDA olarak savaşın, kanın ve gözyaşının hiç bitmediği Suriye sınırında mülteci kardeşlerimize de bu yıl Kurban kesimi gerçekleştireceğiz inşallah.

Alınan vekâletler ile kesilen kurbanlar dünyanın 3 kıtasında yetim aileleri başta olmak üzere tüm yoksullara ve mazlumlara ulaştırılacak.

Kurbanla alakalı 2 hususu dile getirmekte fayda var. İlki her yıl olduğu gibi bu yılda kesilen kurbanların tek tek video kaydı alınarak bağışçılarımıza bizzat ulaştırılacak. Yine kurbandan arta kalan miktarlar olursa bu kalanlar bölgelerdeki yetim ve irşat çalışmasında kullanılacaktır.

Bağışçılarımız Kurban bağışları için Dernek merkezine makbuz karşılığında elden ulaştırılabilir. Ayrıca derneğimizin banka hesaplarına ve online bağışla dernek web sitemiz olan www.ridader.org.tr den bağışta bulunabilirsiniz. Hayırseverlerimiz Derneğimizin çalışmaları hakkında +90 332 2341616 telefondan detaylı bilgi edinebilirler.

Detay Açıklama: RİDA Dernek Yönetiminden: Selim Doğdu (Kenya Dadab kampı)

Diğer Katılımcılar: Tahirhan Akırmak  (Kenya Kakuma Kampı),  Muhsin Yeşil (Kenya Dadab kampı),

Ali Sami PALAZ (RİDA Dernek Yönetiminden)

RİDA DERNEĞİ 2018 KURBAN ORGANİZASYONU KISA BİLGİLER

 

Kurban Fiyatları: Yurt Dışı: 600 tl. Yurt İçi: 900 tl. Suriye: 900 tl

Kurban Kesilecek Bölgeler: ( 10 Ülke )

- Sudan Darfur kampları

- Kenya Somali sınırı Dadap kampı

- Kenya Kakuma kampı

- Afganistan

- Arnavutluk

- Gürcistan

- Moğolistan

- Suriye

- Türkiye

Not: Ekiplerimiz Kurbandan önce ülkelere gidecek.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar