“12 ADALAR LOZAN’DA KAYBEDİLDİ”


Birlik Vakfı Konya Şubesi'nin "Her Cumartesi Birlikteyiz" toplantısında 12 Adaları nasıl kaybettiğimizi anlatan Siyaset Bilimci, Yazar Yılmaz Altunsoy, 12 Adaların büyük bölümünün Türkiye sınırına yakın olmasına rağmen Lozan Anlaşmasına giden heyetin ihmali nedeniyle elimizden çıktığını söyledi

Birlik Vakfı Konya Şubesi'nin "Her Cumartesi Birlikteyiz" konferansları 3 aylık yaz döneminden sonra yeniden başladı. Dönemin ilk konferansını "12 Adaları Nasıl Kaybettik?" konusunda veren Siyaset Bilimci, Yazar Yılmaz Altunsoy, "12 Adalar Lozan'da Yunanistan'a teslim edildi" dedi.

Konferansın açılış konuşmasını Birlik Vakfı Konya Şube Başkanı Abdi Parlak yaptı. Vakıf olarak eğitim, kültür ve sanat çalışmalarına önem verdiklerini belirten Parlak, bugüne kadar güncel konularda çok sayıda konferans düzenlediklerini hatırlattı. "Her Cumartesi Birlikteyiz" temalı konferanslarının bundan sonra da her hafta saat 15.00'da yapılmaya devam edeceğini kaydeden Parlak, bütün Konyalıları bu kültürel birlikteliğe davet etti.
Türkiye'nin önemli meseleleri arasında yer alan 12 Adaların işlendiği konferansta son kitabı "Kayıp Cennet 12 Adalar"dan da örnekler vererek adaları nasıl kaybettiğimizi anlatan Siyaset Bilimci, Yazar Yılmaz Altunsoy, parça parça kaybedilen adaların, Lozan'da yapılan ihmalle, adalar talep edilmeden Yunanlılara bırakıldığını söyledi.

Altunsoy, "Lozan'da bize bırakılan adaların oranı yüzde 1.5'tur ki, böyle bir taksimi kurt bile yapmaz, kuzulara şah olsa. Rodos Adası Yunanistan'a 428, Türkiye'ye 18 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen bize verilmemiştir. İstanköy, Kos, Meis adaları da aynı şekilde. Tarihe baktığımızda Yunanistan, 1947'de Paris Anlaşmasına kadar 12 adalara hiç sahip olmamış. Rodos 1522'de Kanuni tarafından fethedildi ve 12 adalar İslamlaştırıldı. Ancak 1923'te Lozan Anlaşmasıyla elimizden çıktı. 400 sene Osmanlı idaresinde kaldı. 12 adaları kaybetmemiz 1911'de Yunanistan'ın Trablusgarp'ı işgaliyle başlar. Mason olan İbrahim Hakkı Paşa'nın ihaneti nedeniyle Trablusgarp işgal edildi. İtalyanlar, Osmanlı'yı Trablusgarp'ı terke zorlamak için adaları işgal etti. Bundan Sonra Uşi Anlaşmasını yaptık. Bununla 'Trablusgarp senin, adalar bizim' dediler. Araya Dünya Savaşı girince adalarla uğraşacak hali kalmadı. 12 adalar Lozan ile elimizden çıktı. İsmet Paşa Lozan'da Saruhan Adalarını çok cılız bir şekilde geri istedi. 12 adalarla ilgili ise hiçbir talebi olmadı. Sadece Adakale ve Meis adaları istenmiştir. Karşıdaki heyet Romanya'daki Adakale'yi isteyen İsmet Paşayla dalga geçmiştir. Meis adası ise sulhun geleceği açısından İsmet Paşa tarafından verildi. Lozan'da adalar konusunda bir ihmal var. Çünkü talep yok. Şu anda Lozan'a göre silahsız olması gereken adalar silahlandırılmış durumda. Lozan'da gayri askeri hale getirilecek adalardan biri de Limni'dir. Bu ada da tutanaklara geçmediği için elimizden gitmiştir. 12 adaların bulunduğu Ege Denizi şu anda bir Yunan gölü gibidir. Yunanlılar şu anda adalar denizindeki 6 mil esasına göre Ege Denizi'ni 12 mile çıkarmak istiyor. Türkiye'nin yakın tarihte Yunanistan ile bir anlaşmazlığa gireceğini düşünüyorum. Bunun sebebi de 12 mil olacak. Bunun çözümü ise Bulgaristan-Yunanistan sınırında Tasos Adası'ndan Girit'e kadar bir hat çizip doğusuna kadar olan adaların Türkiye'ye, batısında kalan adaların ise Yunanistan'a verilmesi ile çözülecektir" diye konuştu.

Altunsoy, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun ile çok sayıda davetlinin katıldığı konferanstan sonra katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Konferans sonunda Birlik Vakfı Konya Şube Başkanı Abdi Parlak, Yılmaz Altunsoy'a katılım belgesi verdi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar