TOPÇU;CAMİLERİMİZE VE DİN GÖREVLİLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM


Türk diyanet Vakıf-Sen Konya Şube Başkanı İsmail Topcu;CAMİLERİMİZE VE DİN GÖREVLİLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Türk Diyanet Vakıf-Sen Konya Şube Başkanı İsmail Topcu;" Her yıl 1-7 Ekim "Camiler ve Din Görevlileri Haftası"nı kutlamaktan ve görevimizi yapmaktan dolayı mutluyuz. Gün birlik ve beraberlik zamanıdır. Hep birlikte büyük Türkiye için elele vererek çalışmalıyız Bu vesileyle Camiilerimize ve Din görevlilerimize sahip çıkalım."dedi

Başkan Topcu, 1-7 Ekim Camiiller ve Din Görevliler haftası münasebetiyle yayınladığı mesajında, dinimizdeki camiilerin önemi, din görevlilerin görevleri konularında bilgiler aktardı.Başkan Topcu  açıklamasında şu sözlere y.er verdi.1-7 Ekim Camiler ve Din görevliler haftası münasebetiyle bir kez daha camilerimize ve din görevlilerimize sahip çıkalım.Camiler; İbadet etme, Allah (cc) 'ı anma, eğitim-öğretim, birlik ve dirlik, huzur ve sükûn mekânlarıdır. Bu itibarla dinimiz İslam, camilere büyük önem vermiştir.Camiler bulundukları yörenin, devamlı ışıldayan ve çevresini aydınlatan birer kandili gibidirler. Camiler aynı zamanda insanlara helal ve haramın, güzel ahlakın, doğruluk ve dürüstlüğün öğretildiği, sevgi saygı ve kardeşlik ruhunun işlendiği mukaddes mekânlardır.

Bütün bu güzellikleri bünyesinde bulunduran camilerin, "Din Görevlisi" adıyla vazifelendirilmiş kendilerine has rehberleri vardır. Din Görevlisi de etten kemikten yaratılmış normal bir insandır. Diğer insanlardan farkı; mihrapta yer alması ve dinin gönüllüsü olmasıdır. Din Görevlisi; Camide dinin görevlisi, mihrapta Peygamber Efendimiz (sav)'in vekilidir. Din Görevlisi; kürsüde vaiz, minber de hatip, mihrapta hocadır. Yaz tatilinde öğretmen, kışın gece derslerinde belletmendir. Yeni doğan çocuğun kulağında; ezandır, kamettir.Sünnetlerde, Mevlit okuyan hayır duadır. Din Görevlisi; cenazelerde ağlayan üzülen taraftır, her cenazede ölen yakınını daima hatırlayandır. Ölenin arkasından yapılan bütün vazifelerde başroldür. Din Görevlisi; düğünlerde gelin evinden çıkarken ve yeni evine geldiğinde dua edip nikâhı kıyan evlendirme memurudur. Din Görevlisi; anne babaya hayırlı evlattır. Evinde babadır, eştir. Kahır çekmek, dert dinlemek, deva bulmak onun işidir. Sıkıntılı yüreklere moral, hastalara şifa aracıdır. Camide hem rehber hem de temizlik görevlisidir. Din Görevlisi köyde görev yapar; şoför olur, elektrikçi olur, boyacı olur, ara bulucu olur. Din Görevlisi gittiği köyde her şeyi bilen olur. Din Görevlisi; ihtiyarlarla yaşlı, gençlerle delikanlı, çocuklarla çocuktur.

Hata yapabilir mi? Elbette. Yanlışa düşer mi? Mümkündür. Kusurları ile hataları ile bütün güzellikleri ile Din Görevlisi candır, yardır dost ve kardeştir. İyi bir insan iyi bir komşudur. Her şeyden önce yaşam tarzıyla tüm insanlığa güzel bir örnektir. Bizi bu görev için yetiştiren hocalarımıza anne ve babalarımıza Rabbim sağlık sıhhat versin. Ölmüş olanlara rahmet diliyor Peygamber Efendimiz (sav) 'e komşu olmalarını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Her yıl 1-7 Ekim "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" olarak kutlanmaktadır Bu vesile ile Diyanet İşleri Başkanından hizmetlisine varıncaya kadar bütün Din Gönüllüsü kardeşlerimin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik eder, Yüce Rabbimden sağlık, huzur, mutluluk ve başarılar temenni ediyorum." Dedi,

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar