İkindi Sohbetlerinde “Vefatının 6. Yılında Eski Konya Belediye Başkanı Yılmaz Kulluk” konuşuldu.


Hasan Yaşar: "Yılmaz Kulluk Konya belediyecilik tarihinde önemli bir yere sahiptir.Bize hizmet eden insanlara vefa borcumuzu ödemeliyiz. Şehirlere şehir olma vasfını kazandıran kuruluşlar belediyelerdir. Bir şehrin yıllar boyu ne gibi aşamalar gösterdiği, bu aşamalarda hangi kriterlerin baz olarak ele alındığı ve aşamaların yeterli olup olmadığı bilinmesi gereken önemli hususlardır."

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığının İzzet Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesinde düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta Gazeteci İhsan Kayseri ve Konya Büyükşehir Belediyesi Müze ve Kütüphaneler Şube Müdürü Hasan Yaşar tarafından "Vefatının 6. Yılında Eski Konya Belediye Başkanı Yılmaz Kulluk" konulu bir konferans gerçekleştirildi.

 BABASININ YANINDA TİCARET HAYATINA ATILDI
Hasan Yaşar sunum eşliğindeYılmaz Kulluk'un hayatıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Hacı Fettah Mahallesi'nde doğan Yılmaz Kulluk'un babası Hacı Hilmi, annesi  Hacı Dürüye'dir. Konya Ticaret Lisesinden mezun olduktan sonra vatanî görevini   İzmir Topçu Birliğinde teğmen olarak tamamladı. 1958 yılında  Mustafa Hotamışlı'nın kızı  Mualla Hanım ile evlendi. Bu evlilikten Mümtaz ve Hilmi adında iki erkek, Süheyla adında bir kız çocuğu oldu. Oğlu Hilmi şu anda Atiker Konyaspor kulübünün başkanlığını yürütüyor.Yılmaz Kulluk, babasının sahibi olduğu Kulluk Petrol'de babasının yardımcısı olarak uzun süre çalıştı ve ardından aile şirketi olan Yılmaz Petrol Ticaret Anonim Şirketini kurdu.

KULLUK SİYASET SAHNESİNDE
Genç yaşta siyasete atılarak  DP (Demokrat Parti) ile AP (Adalet Partisi) saflarına katıldı. 36 yaşındayken Türkiye'nin en genç il belediye başkanlığına  seçildi. Birer dönem olmak üzere her iki partiden, 1970- 1977 dönemlerinde Konya Belediye Başkanlığı yaptı. Kulluk, Ahmet Hilmi Nalçacı'nın projelendirdiği ve büyük çapta ikmal ettiği Konya Otobüs Terminalini tamamlayıp hizmete açtı. Yeni  caddeler, yollar, sokaklar, sanayi çarşıları, sanayi ve ticaret iş merkezleri ve  Konya Fuarının açılışına öncülük yaptı." dedi.

YILMAZ KULLUK'UN KONYA'YA HİZMETLERİ
Yaşar, dönemin gazete haberleriyle Konya için Yılmaz Kulluk'un hizmetlerini şu şekilde sıraladı: "Toplu taşıma hizmetleri, mesire yeri Meram'ın gelişmesi, sağlık hizmetleri, şehirlerarası ulaşımda oto ve tren garları   elektrik, su, kanalizasyon, enerji, eğitim kurumları, spor tesisleri, spor kulüpleri, sosyal konutlar çalışmalarını yaparak 1 milyar 267 milyonluk bütçenin 706 milyon 780  bin lirasını yatırımla tamamladı. Zamanında  Konya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi açıldı ve Anıt civarı Çocuk Esirgeme Kurumu binasında öğretim vermeye başladı. Selçuk Üniversitesi Nisan 1975' te  kurularak  1976-1977 öğretim  yılında eğitime başladı. Konya Hastaneleri Yardımlaşma Derneği Başkanlığı da yapan Yılmaz Kulluk, Mezarlıkları Koruma Derneği yönetiminde de bulundu. 23 Ağustos 2012 tarihinde 79 yaşında vefat etti. Namazı Sultan Selim Camiinde kılınarak Üçler Mezarlığına defnedildi. Kendisini rahmetle anıyoruz." dedi.

GÖRGÜLÜ KUŞ GÖRDÜĞÜNÜ İŞLER
İkinci konuşmacı İhsan Kayseri geçen hafta içerisinde mezarı başında Yılmaz Kulluk'u andıklarını, babasından öğrendiği esnaflığı belediyecilikte uyguladığını belirtti. "Konya'daki dört petrol istasyonundan birisi Kulluklarındı. Diğerleri hileli iş yaptıklarından iflas ederken onlar işlerini geliştirdiler. Onlar hileli petrol satmazlardı. Konya, Kulluk zamanında Türkiye'nin en zengin belediyesiydi. Yılmaz 'Ben belediyeyi kendi muhasebe sistemimle yönetirim." derdi. Omurgası çok düzgün birisiydi, Nalçacı'nın hizmetlerini tamamladı. Eşi ve kendisi güzel giyinirdi. Şehir temizliğine önem verir,  Alaaddin- Mevlana arasını haftada bir kez yıkatırdı. Alaaddin Tepesi'ne sulama sistemini kurmuş, Meram Aydınçavuş'ta ağaç dikme kampanyaları düzenlemişti." dedi.

KONYA SANAYİSİNİN GELİŞİMİNDEKİ KATKISI
Kulluk'un döneminde şehrin dışı olarak nitelendirilen yerde Kabzımal Sitesi (Hal Binası) ve otogarın açıldığını, 1.Organize Sanayisinin açılmasının ardından ikincisinin de açılması gerektiği üzerinde çalıştığını söyleyen gazeteci İhsan Kayseri Konya sanayisinin gelişmesinde Yılmaz Kulluk'un büyük rolü olduğunu belirtti. Kayseri konuşmasının sonunda İzzet Koyunoğlu'na topladığı eşyalara karşılık yurtdışından büyük paralar teklif edilmesine karşılık Koyunoğlu bunları 4 Temmuz 1973 tarihinde düzenlenen törenle Yılmaz Kulluk'un belediye başkanlığı döneminde Konya Belediyesine devredildiğini, Koyunoğlu Evi'nin yanındaki alanda Koyunoğlu Müzesinin de Lütfi Fikret Tuncel'in valiliği zamanında 2 Şubat 1984 tarihinde hizmete açıldığını ifade etti. 
Program sonunda günün anısına İhsan Kayseri'ye Ali Rıza Kapçı tarafından hediye edildi. 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar