TEYAD’da “Medya- Siyaset-Sivil Toplum İlişkileri ” Konuşuldu.


Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği (TEYAD) nin Cuma sohbetlerinde Gazeteci Yaşar Toy "Medya- Siyaset-Sivil Toplum İlişkileri " üzerinde durdu. Toy : "Hısım ve kısım medyada çizgisinde hısım medya tarafında bulunuyoruz,  zaman içerisinde bakış açılarını geliştirmek zorundayız. Biz gözlemleri zihinlere emanet ediyoruz." dedi.

GERÇEKLERİ GÖREBİLMEK İÇİN ZÜLFİ YARE DOKUNMALIYIZ
Sivil toplumun oluş sürecinde 19.yüzyılda devlet ve bürokraside yer bulamayanların rol aldığını, sosyolojik farklılıklardan oluşan sivil toplum kuruluşlarının olduğunu belirten Toy; "Partiler bir menfaat birlikteliğidir. STK ise özgür bir kurumsal yapıya sahiptir. Gençlik yıllarımda Sarayönü'nde STK içinde en güzelini bizim yaptığımız inancındaydım. Zaman içinde ne kadar yanlış düşündüğümü anladım ve bakış açımı değiştirdim. Biz zülfi yâre dokunmadığımız için gerçekleri göremiyoruz. TEYAD da gönül ve zihinlere dokunmalıdır. Gelecek adına vizyon belirlemeliyiz."dedi.

PARTİ- STK FARKI
Toy,15 Temmuz pek çok yapıyı kirlettiğini, herkesin birbirine şüpheyle yaklaştığını, partilerle STK arasında farklılıklar olması gerektiğini söyledikten sonra "Aynı ideolojik yaklaşımda bulunan STK partiye dokunamaz. STK farklı görüşleri bünyesinde barındırdığı için partilerden farklıdır. Birlikte yaşama kültürünü ayakta tutar. Dışarıdan gelen bir otoriteye tahammülünüz olmuyor. STK, parti ve medya toplumu merkeze alır. 'Vicdan mı, cüzdan mı' görüşünde vicdanımızın sesini dinlemeliyiz. En az hasarla süreci devam ettirmeliyiz."dedi.

STK GÜNDEM OLUŞTURABİLİYOR MU?
İdeoljik yaklaşımlar insanları derinden etkiliyor. Dünyayı okumakta ayak uydurmakta geri kaldığımızı ifade eden Toy; "Kurumsal yapılarımızın ne kadarını çağın şartlarına göre şekillendirdik, insan kaynakları noktasında insan yetiştirebiliyor muyuz sorularına cevap vermemiz gerekir. Antalya'da düzenlenen 'Uyuşturucuya Karşı Nasıl Mücadele Etmeliyiz?'  konferansında uyuşturucuyla mücadele için geliştirilecek dil üzerinde durmuştum. Her yaş grubuna ifade ediş şeklimiz farklı olmalıdır. Bu mücadelede medya patronları ikna edilmelidir. İdeoljik yaklaşımda bulunan STK kendini tam olarak ifade edemiyor. Medyanın tüm dünyada tam özgür olmadığını söylüyoruz. Başkalarını anlama çabamızla sorunların üstesinden gelebiliriz.

28 ŞUBAT SÜRECİNDE  GAZETE BAŞLIKLARI
Toy, 28 Şubat sürecindeki gazete başlıklarını okudu: 
Sabah "Gergin gece", "Karadayı'dan Humeyni dersi", "Erbakan devre dışı", "Harp okullarına sızma planı", 
Milliyet "Palet depremi", 
Hürriyet "70 yıllık imajımız güme gidiyor", "Sivil toplum ayakta" başlıklarını atmıştı. Neye ve kime göre STK ayaktadır. "At izi it izine karışmıştır." 

KENDİMİZİ GÜNCELLEMEMİZ GEREKİYOR
2 milyar insan içme suyundan mahrum, Ortadoğu'daki yapılanmayı, İsrail gerçeğini takip edebiliyor muyuz? Olayların arka planlarına bakmadan olayları kavrayamayız. Marjinal ve terör örgütlerine hizmet eden STK var. Sağ ve sola yönelik senaryolar gerçekleştiriliyor.Toplum çok örselendi ancak aklı selim davranarak durumu kotarabiliriz. Taassup bizim kan kaybetmemize neden oluyor. Toplum olarak aramıza duvarlar çekmemeliyiz. En güzelini biz yaparız düşüncesinden kendimizi kurtarmalıyız. Sosyal gerçeklik olan STK en iyiyi bulabilme önceliğinde olmalıdır. Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam'ın sözü herkesi yaralamıştır.

Toy konuşmasının sonunda sivil inisiyatifin görüşlerine ihtiyacımız olduğunu, ehil insanların önünün açılması için kayırmacılığın önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti. Program sonunda TEYAD Yönetim Kurulu üyeleri Ömer Lütfi Ersöz, Nihat Abayhan, Emekli  İl Tarım Müdürü Doğan Çiftkat tarafındanYaşar Toy'a günün anısına hediye takdim edildi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar