Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Fetullah Arık, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı ziyaret etti.


1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni "Türkiye Deprem Tehlike Haritası ve Parametre Değerleri Hakkında Karar ile Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği" ve belediyecilik uygulamalarında mesleki çalışmaları istişare etmek için Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ı ziyaret etti. Ziyarette Konya JMO'dan II. Başkanı Şükrü Arslan, Genel Sekreter Şükrü Yavuz Pınarkara, Sayman Üye Mustafa Korkmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri Tahsin Yaldız, Buğra Sucu, Burak Kalkancı ile Salih Koyuncu da hazır bulundu.

Yeni Bina Deprem Yönetmeliğiyle zemin ve temel etüt raporlarının zemin araştırmaları sonuçlarının sunulacağı "Veri Raporu" ve tasarıma yönelik olarak hazırlanacak "Geoteknik Rapor" şeklinde iki ayrı rapordan oluşacak olduğunu ifade eden Arık: "Konya Ovası'nın tamamına yakınında malumunuz deprem şiddetini artıran alüvyon tabanlı olan yerlerde yapılaşmaya gidilmektedir. Zemin temelli bu gibi konularda yeni yönetmeliğin özel uzmanlık gerektiren ilgili alanlarında birçok değişikliğe neden olacağı ve yönetmeliğin bu haliyle uygulanmasının birçok tartışmayı ve sorunları beraberinde getirecektir. Bu sebeple gerekli düzenlemelerin yapılabilmesi için 1 Ocak 2019 olarak belirlenen uygulamaya geçiş tarihinin 6 ay daha ertelenmesi uygun olacaktır." dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay da "Birlik ve beraberlik içinde hep birlikte Konya'yı geleceğe taşımak için çalışacağız. Gündeme getirilen konuları da değerlendirerek en doğru kararları vereceğimize inanıyorum" dedi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar