“Özel Öğretim Kursları Kapatılmasın “ Platformu İlk bilgilendirme toplantısını Konya’da yaptı


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından "5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu"nda yapılan değişiklik ile özel eğitim kurumları ve temel liseler kapatılacak. Açıklaması üzerine Ülke genelinde bulunan 2549 Özel Öğretim kurslarının kurucu ve Kurucu temsilcilerinin oluşturduğu Özel Öğretim Kursları platformu," Türkiye'deki Özel Öğretim kursları Kapatılmasın" ve Kurumlarımıza sahip Çıkalım" sloganıyla ilk toplantısını Konya'da Yalçın Eğitim kurumları Özel Öğretim kurslarında gerçekleştirdi. Diger şehirlerde aynı platform, toplantılarını yaptı.Oluşturulan Özel öğretim Kursları platformu Büyük istişare ve basın toplantısını 2549 Özel Öğretim Kurslarının Kurucu ve Kurucu temsilcilerinin katılımı ile Ankara'da 21 Şubat 2019 Perşembe günü Meyra& Palace'da gerçekleştirecek.

  Özel Öğretim Kursları platformunun çalışmaları hakkında bilgi veren Yalçın Eğitim Kurumları ve Özel Öğretim kursları Kurucusu Mehmet Yalçın şunları söyledi." Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından "5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu"nda yapılan değişiklik ile özel öğretim kurslarının kapatılacağının açıklanması bizleri ve öğretmenlerimizi derinden üzmüştür. Dershanelerin dönüşüm sürecinde çıkan 14.03.2014 tarihi itibariyle 5580 sayılı özel öğretim kurumları kanunu hükümlerine göre, Temel Liselerin 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı sonuna kadar vermiş oldukları taahhüt gereği dönüşecek ya da kapanacak idi. Bu süreç içerisinde hiçbir yasada ya da yönetmelikte belirtilmediği halde özel öğretim kurslarının 2019-2020 Eğitim Öğretim yılından itibaren kapatılacağı bakanlıkça kamuoyuna duyurulmuştur. Ülkemiz genelinde faaliyet gösteren 2549 özel öğretim kursunun kapatılması birtakım mağduriyetleri ortaya çıkaracağını öngörmekteyiz.

Kamuoyuna Özel Öğretim Kurslarının kapatılmasıyla ortaya çıkabilecek durumları şu şekilde açıklamak istiyoruz: "kurslarda çalışan öğretmen, personel ve bu kurslara devam eden, etmek isteyen öğrenci ile veliler üzerinde olumsuz düşünceler oluşacak ve üzecektir.

 Özel öğretim kursları sınavlara hazırlıkta fırsat eşitliği sağlamakta olup öğrencileri eksiklik hissettikleri derslerde desteklemektedir. Maddi açıdan sıkıntısı olmayan veliler öğrencilerini özel okullarda okutarak ve hatta özel ders takviyesi aldırarak öğrencilerini sınava hazırlama imkânına sahiptir. Ortalama gelire sahip ve gelir düzeyi düşük olan veliler ayda 300-500 TL arasında ödeme yaparak öğrencilerini sınava hazırlayabilmektedir. Özel öğretim kurslarının kapatılması gelir seviyesi yüksek olmayan veli ve öğrencilerin aleyhine sonuçlanacaktır

Özel öğretim kursları yasalara uygun olarak faaliyetlerini yürütürken kapanma durumuyla karşılaşmış kurum sahipleri ve on binlerce çalışan ortada kalacaktır. Özel Öğretim Kursları, eğitimdeki problemlerin çözümü için kurulmuş kuruluşlardır. Yani bu kurumlar problemin nedeni asla olmamışlardır. Milli Eğitim Bakanlığımız okullar arasındaki nitelik farkı ortadan kaldırıncaya kadar, Türkiye'de gelir dağılımı eşitlenmeden ya da minimuma düşürülmeden özel öğretim kurslarının faaliyetlerine makul bir süre tanınması daha uygun olacaktır."dedi

            Özel Öğretim Kursları Platformu ilk toplantısını Konya'da bulunan Özel öğretim Kursları kurucu ve kurucu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdi.

 Özel Öğretim Kursları platformu," Türkiye'deki Özel Öğretim kursları Kapatılmasın" ve Kurumlarımıza sahip Çıkalım" konulu ikinci bilgilendirme ve basın toplantısı 2600 civarında Özel Öğretim kursları kurucu ve kurucu temsilcilerinin katılımızla 21 Şubat 2019 Perşembe günü Ankara-Çankaya'da bulunan Meyra&Palace'da saat: 10.00'da gerçekleştirilecek.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar