Gül, İşçi sendikası kendi seçsin


Demiryol-İş Konya Şube Başkanı Adem Gül, İşçi sendikası kendi seçsin!

Mobbing ve baskı zarar verir.

Türk-İş Konfederasyonu çatısı altında sendikal faaliyetlerini sürdüren Demiryol-İş Konya Şubesinin Başkanı Adem Gül, ve yönetim Kurulu üyeleri Zafer Meydanı Camlı Köşk önünde açıklamada bulundular. Başkan Gül "Siyasi partilere isteyen gidip rahat bir şekilde üye oluyorsa, Belediyelerde çalışan işçinin de istediği sendikaya rahatça üye olabilmesinin önü açılmalıdır, Baskı hiçbir zaman fayda vermemiştir. İşçi istediği sendika ya üye olmalıdır. Bunun önü kesilmelidir. Bu konuda uygulanan Mobbing yanlıştır. Bu yanlıştan Belediyeler bir an önce dönmelidir. Mobbing ve baskı her kesime zarar verir" dedi.

Demiryol-İş Konya Şube Başkanı Adem Gül, açıklamasında şu sözlere yer verdi.  2016 yılında bir örgütlenme çalışması içerisine girdiğimiz Konya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Konbeltaş A.Ş de aynı anda Öztaşıma iş sendikası ve bizim yapmış olduğumuz örgütlenme yarışında 92 ye 91 üye ile Öztaşıma iş sendikası 2016 yılı içerisinde Konbeltaş A.Ş. de örgütlenmiştir.

Demiryol-İş olarak biz bir iş yerinin sendikalı olmasından dolayı itiraz hakkımızı kullanmadık, fakat malum sendika yetkisini yasal süre içerisinde kullanmayarak yetkiyi düşürdü. Bundan sonraki süreçte Demiryol-iş olarak işçinin çoğunluğunun bizi istemesi ile 235 çalışandan 118 üye yaparak yeterli çoğunluğu sağladık ve Çalışma Bakanlığı'nın yetki süreci başlamış oldu, fakat her ne hikmetse işverenin tarafsız kalması gereken bir durumda işveren taraf olmayı seçti ve yetki sürecine itiraz etti, bundan sonra devam eden mahkeme süreci boyunca işveren, sendikalı işçilere olmadık baskılar yapmaya başladı,

Biz Demiryol-İş ve bağlı bulunduğumuz konfederasyonumuz Türk-İş'e karşı çeşitli iftiralarda bulunuldu. Sonraki süreçte yasanın verdiği yetkiye dayanarak bu iş yerinde örgütlendiğimizi ve nasıl ki siyasi partiler seçimlerde demokratik olarak seçiliyorsa bizimde demokratik olarak işçinin tercihi olduğumuzu defalarca anlatmamıza rağmen bu tercihe saygı duyulmamıştır. Nasıl ki siyasi partilere isteyen gidip rahat bir şekilde üye oluyorsa işçinin de istediği sendikaya rahatça üye olabilmesinin önü açılmalıdır, Baskı hiçbir zaman fayda vermemiştir.

Konya'mızdaki yerel yönetimlerin demokrasiye olan saygısının ne boyutta olduğuna siz değerli basın mensupları aracılığı ile Konya halkımızın dikkatini çekmek için ve sizleri bilgilendirmek adına buraya topladık."dedi

 

           

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar