Eczacılık Mesleği 180 Yaşında


Bugün bizler bu topraklarda bilimsel eczacılığın kuruluşunun 180. yılını kutluyoruz. Diyen Konya Eczacılar Odası Başkanı Adem Açıkgöz, " 14 Mayıs mesleğimizin ve mesleğimizin geleceği açısından önemsediğimiz simgesel bir tarih. Her sene 14 Mays'ta temalar belirliyoruz. Bu sene ki temamız ise "Anne Bebek Dostu Eczane olarak belirledik" dedi

Ülkemizde her yıl, akademik eczacılık eğitiminin başladığı 14 Mayıs tarihi, Eczacılık Günü olarak kutlamaktayız diyen Konya Eczacılar odası Başkanı Ecz. Adem Açıkgöz; "14 Mayıs, mesleğimiz ve mesleğimizin geleceği açısından önemsediğimiz simgesel bir tarih. Her sene temalar belirliyoruz ve 14 Mayıs'ı bu temalar çerçevesinde, tüm Bölge Eczacı Odalarımızla birlikte çeşitli etkinliklerle bir hafta olarak kutluyoruz. Bu yıl da anne ve bebek sağlığına odaklandık. Biz eczacıların bu alandaki rolünü pekiştirmek amacıyla temamızı "Anne Bebek Dostu Eczane" olarak belirledik.

Toplum sağlığını ve kamu yararını her şeyin üstünde tutan sağlık çalışanları olarak hastalarımızın daha iyi bir sağlığa ulaşmaları her zaman öncelikli hedeflerimizden olmuştur Sağlık gibi hassas bir konuda reklamın ve pazarlamanın gücünün değil, sağlık çalışanlarının bilgi ve deneyiminin önemini vurguluyoruz. Biz eczacılar sağlıkta üstümüze düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.

Son 7 yılda, eczacılık fakülteleri kontenjanları%71,7 oranında artırıldı.  2001 yılında eczacılık fakültesi sayısı 8'di ve bugün geldiğimiz noktada bu sayı 49.  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun Eylül 2018 verilerine göre eczane açılabilecek yer sayısı 1800 civarında. Eczacılık fakültelerinden her yıl 2000'e yakın üzerinde öğrencimiz mezun oluyor. Sağlık Bakanlığı Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonu, 2023 yılında eczacı ihtiyacını 32.900 olarak gösteriyor. Şu an itibariyle eczane sayısı 32 bin sayısı üzerindedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Tüm meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü'nü kutluyor. Sağlık, sıhhat ve esenlikler diliyorum" dedi.

Konya Eczacılar Odası Başkanı Ecz Adem Açıkgöz, yönetim Kurulu üyeleri ve Konyalı Eczacılar sabah Atatürk Anıtına çelenk koydular.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar