HAYRETTİN KARAMAN’A AHDE VEFA


- KARAMAN: ÇALIŞARAK ÖLECEĞİZ

Birlik Vakfı Konya Şubesi, Ensar Vakfı Konya Şubesi ile birlikte "Hayrettin Karaman'a Ahde Vefa Gecesi" düzenledi. Arkadaşları ve öğrencilerinin Karaman'ın hayatı ve ilmi çalışmalarını anılarıyla anlattığı programda, İmam Hatip okullarının önemi de vurgulandı. Programda konuşan Karaman, bugüne kadar İslam'ı gençlere anlatmak ve yaşatmak için çalıştığını belirterek, "Çalışarak öleceğiz" dedi

Birlik Vakfı Konya Şubesi, Ensar Vakfı Konya Şubesi ile birlikte "Hayrettin Karaman Hocamıza Vefa Gecesi" düzenledi. Mevlana Kültür Merkezi'nde yoğun katılımla gerçekleştirilen programda, arkadaşları ve talebeleri hatıralarıyla "Hocaların Hocası" diye tabir ettikleri Karaman'ı anlattı.

Ali Bektaş'ın moderatörlüğünü yaptığı programın açılışında konuşan Birlik Vakfı Konya Şube Başkanı Abdi Parlak, Hayrettin Karaman'ın hayatının, ülkemizin bugünlere gelmesinde verilen mücadelenin, çekilen sıkıntıların, azmin ve kararlılığın canlı bir örneği olduğunu belirterek, "Bu evrede darbelere, fitnelere, Müslümanları yok saymalara rağmen bu ülkenin asli unsurlarını, inancını, kültürünü tekrar yeşertmek ve öne çıkarmak için verilen bütün emekleri hocamın şahsında saygıyla yad ediyorum. Asılsız ve köksüz bir millet oluşturma gayretlerinin bünyemizde meydana getirdiği dejenerasyonun tamiri hususunda da asla ümidimizi kaybetmedik. Bu hususta muhterem hocamın yerleşik yanlış inanışlara rağmen doğruyu ve hakkaniyeti, ilmin ışığında, zorlaştırmadan, kolaylaştırarak verdiği mücadele ve gayretin şahidiyiz" dedi.

Ensar Vakfı Konya Şube Başkanı Mustafa Kaçar da Konya İmam Hatip'in ikinci mezunlarından olan Karaman'ın Konya'nın yakın dönem eğitim hayatına ayna tuttuğunu, kültür hayatını eserleriyle hatırlattığını söyledi. "Davamız İmam Hatip davası" diyen Kaçar, bu davanın imanlı, Müslüman Türk gençliğinin yetişmesi davası olduğunu ve her zaman bunun savunucusu olacaklarını kaydetti. Kaçar, bir kız öğrenci yurduna da Selçuklu Hayrettin Karaman Kız Öğrenci Yurdu ismini verdiklerini ifade etti.

AK Parti Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun ve H. Ahmet Özdemir, Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ile çok sayıda davetlinin katıldığı programda, Hayrettin Karaman'ın arkadaşları ve öğrencileri anılarından örnek vererek hocalarını anlattı.

Konya İmam Hatip'te birlikte okuduğu arkadaşı Hayrettin Karaman'ın okula nasıl geldiğini anlatan Mustafa Ateş, Karaman'ı "Hepimizin hocası" diye tanımladı. Ateş, bugün, Hayrettin Karaman sayesinde dini bir dönüşüm yaşandığını ifade etti. Bütün arkadaşlarını okumaya teşvik edip hepsinin ağabeyi olduğunu belirten Dr. Ahmet Baltacı ise Karaman'ın gayretli çalışmalarıyla herkese rehber olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu, kitaplara düşkün olan Karaman'ın kendisine, arkadaşlarına ve çevresine faydalı bir insan olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Mustafa Uzunpostalcı ise 1960 ihtilalinden sonra kapatılma kararı alınan İmam Hatip okullarının Karaman'ın bir konuşmasının ardından bu kararın iptal edildiğini anlattı. Prof. Dr. Uzunpostalcı, "Hayrettin bey o gün savaşı bitiren bir konuşma yapmıştır" dedi. Hayrettin Karaman'ın damadı ve aynı zamanda öğrencisi olan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, İmam Hatip neslinin öncü isimlerinden birisi olan babasının kendi çocukları ve torunlarının da onun izinden gittiğini bildirdi. Bir diğer öğrencisi Dr. Ahmet Akman da Karaman'dan hem yöntemsel, hem muhteva açısından çok şey öğrendiğini, bu nedenle kendini şanslı saydığını söyledi. Programa katılan torunu M. Tahir Kılavuz da dedesi Hayrettin Karaman'ın ev ortamında bile kendilerine hocalık yönünü hissettirdiğini, İmam Hatip'te öğrendiklerinden daha fazlasını dedesinden öğrendiğini anlattı.

Konuşmaların ardından izleyicilere Hayrettin Karaman'ın hayatını anlatan bir video gösterildi. Ardından Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, davetlilere ilahilerini sundu.

Son olarak kürsüye gelen Prof. Dr. Hayrettin Karaman, ahde vefanın çok önemli bir İslami değer olduğunu vurgulayarak, "Azmimizi hissettirmek ve gençlere aksettirmek için gücümüz ve ömrümüz yettiğince çalışmaya devam edeceğiz. Develer gibi yattığımız yerden değil, çalışarak öleceğiz" diye konuştu. Karaman, Konyalıların vefasına hediye olarak yazdığını ifade ettiği şiirini okudu.

Programını sonunda Birlik Vakfı Başkanı Parlak ve Ensar Vakfı Başkanı Kaçar, Karaman'a günün anısına tablo hediye etti. Konuşmacı olarak katılanlara ise Karaman'ın eliyle plaket verildi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar