ATA,”Öğretmenler işsiz, öğrenciler öğretmensiz kalmasın!”


Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata " Atama bekleyen öğretmen sayısı 700 bini aşmışken Şubat ayında 20 bin öğretmen atama yapılacak olması bizleri üzmektedir. Yapılacak olan atamaya ilaveden 40 bin öğretmen atamasının yapılması ve 2020 yılı sonuna kada da toplam atama sayısının 100 bine çıkarılmasını istiyor ve yetkililerden talep ediyoruz . Çünkü öğretmen işsiz, öğrenciler ise öğretmensiz kalmasın!" dedi.

Türk Eğitim-Sen Konfederasyonumuz ücretli öğretmenler ile ilgili araştırmasında norm kadro açığını da tespit etti. Diyen Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata; "Valiliklerden gelen bilgilere göre şu anda 69 ilde norm kadro açığı 103 bin 527'dir. 81 ilden veriler elimize ulaşsaydı, bu sayının çok daha yüksek olduğunu görecektik. Norm kadro açığı 150 binlere dayanmışken, ücretli öğretmen görevlendirmesi sayıları 81 bine ulaşmışken, atama bekleyen öğretmen sayısı 700 bine aşmışken, öğretmen atama sayısını 20 bin olarak belirlemek asla doğru bir atama politikası değildir.

Hiç kimse bize ekonomik koşullardan bahsetmesin. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik koşulları tabii ki biliyoruz. Ülkemizin muhatap olduğu iktisadi daralmalar karşısında getirilen tasarruf tedbirlerini tabii ki anlıyor ve doğru kabul ediyoruz.

 Ancak şu gerçek unutulmasın ki; ülkemizin topyekûn kalkınmasının ön koşulu olan eğitimde tasarruf olmaz. Hele ki, eğitimini taşıyıcı kolunu olan öğretmenlerimizin atanmasında tasarruf asla kabul edilemez!

Bu nedenle; öncelikle ücretli öğretmen sayısı kadar atama yapmak, ardından da norm kadro açığını gidermek öncelikli hedef olmalıdır. Bu minvalde yapılması gereken; Şubat ayında ilan edilen 20 bin atamaya ilave olarak, 40 bin öğretmen ataması daha yapılması ve 2020 yılı sonuna kadar da toplam atama sayısının 100 bine çıkarılmasıdır.

Öğretmenler işsiz, öğrenciler öğretmensiz kalmasın!"dedi.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar